Warren Buffett o życiu
“Im bardziej głupie zachowanie rynku, tym większa szansa dla biznesowego inwestora.”– Przedmowa, Inteligentny Inwestor, 2003 r. Urodzony w 1930 roku Buffett pomimo swojego zaawansowanego już wieku cały czas pozostaje aktywnym inwestorem, filantropem oraz jednym z najważniejszych autorytetów dla kolejnych pokoleń Accessfintech Taps Capco do przyspieszenia przyjęcia transformacji po handlu inwestorów. Jego majątek netto wycenia się na niemal 90 miliardów dolarów, co czyni go czwartą najbogatszą osobą na świecie. Łańcuchy przyzwyczajenia są zbyt lekkie aby je poczuć, do czasu aż nie staną się zbyt ciężkie aby je rozerwać. Innymi słowy, kapitaliści zaczęli korzystać z wytworów swej pracy.
Wyniki finansowe KGHM za I kwartał 2024 roku – czat inwestorski z Prezesem Zarządu KGHM
Warren Edward Buffett przyszedł na świat w Omaha 30 sierpnia 1930 roku. Jest amerykańskim ekonomistą, inwestorem giełdowym, przedsiębiorcą i filantropem. Uchodzi do dziś za najlepszego inwestora na świecie, a przynajmniej za jednego z najlepszych. Buffett zbudował majątek, bo odsetki od zgromadzonych pieniędzy pracowały na jego korzyść, a nie na korzyść innych.
Rozwód a kredyt hipoteczny. Prawnicy radzą, co możesz z tym zrobić
Określając przyszłą wartość spółki, Buffett uwzględnia zwłaszcza rozwój zwrotu z kapitału i rozwój zysku na akcji. Szacując wewnętrzną wartość firmy Wyrocznia z Omahy wykorzystuje tzw. Metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych (metoda DCF) uwzględniającą nadchodzące 10 lat. Ponieważ nawet Warren Buffett nie może wiedzieć, jaka będzie wartość spółki za 10 lat, tym istotniejsze Bruce Kovner są dla niego kryteria wyboru, o których pisaliśmy wyżej. Wspomniane kryteria to jednak nie wszystko, trzeba podkreślić, że Warren Buffett często podejmuje decyzje, bazując na swoim instynkcie inwestora. Więcej na temat konkretnych metod inwestycyjnych można się dowiedzieć z książki „Buffetologia” („Buffetology”), napisanej przez synową Warrena – Marry Buffett.
cytatów miliarderów, które zmienią twoje spojrzenie na pieniądze i sukces
Inwestor podkreśla, że zanim zainwestujemy, warto dobrze zrozumieć rynek, na którym zamierzamy ulokować nasze środki. Nieznajomość ryzyka inwestycji może zakończyć się utratą kapitału. Nawet jeśli inwestycja wydaje się obiecująca, brak wiedzy na jej temat może prowadzić do poważnych strat. Sugerujemy, abyś zapoznał się z różnymi sposobami inwestowania, ponieważ zasada 90/10 jest tylko wzorcem, który jest przestrzegany przez wielu inwestorów na świecie od czasu jej stworzenia przez Warrenta Buffetta i cieszy się dużą popularnością.
- Istnieje za to ryzyko, że takie postępowanie zaprowadzi nas do miejsca, w którym (na logikę) nikt z nas nie chciałby się znaleźć.
- Najszczęśliwszych ludzi świata, jesteś winien ludzkości myślenie o pozostałych 99 proc.
- Branie pożyczki lub kredytu konsumpcyjnego, aby spełniać swoje chwilowe zachcianki nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.
- Buffett zbudował majątek, bo odsetki od zgromadzonych pieniędzy pracowały na jego korzyść, a nie na korzyść innych.
- Cytaty pochodzą z publicznych, werbalnych i pisemnych, wypowiedzi Warrena w TV, w listach do inwestorów, podczas zgromadzeń akcjonariuszy Berkshire Hathaway, wywiadów prasowych.
Warren Buffett – filozofia inwestowania
Buffett poświęca wiele czasu i sił by zrozumieć dogłębnie zasady funkcjonowania spółek, których papiery kupuje. To dlatego wzbraniał się przez wiele lat przed włożeniem do portfela walorów firm technologicznych. To dlatego Buffett całymi godzinami przesiaduje w swoim cichym biurze w Omaha.
Zadłużamy się na karcie kredytowej kupując przedmiot niepotrzebny lub z którego później nie korzystamy. Warren Buffett i cytaty z jego wypowiedzi na temat pieniędzy i inwestowania, to kopalnia wiedzy. Sprawdź, jakie są najcelniejsze spostrzeżenia człowieka, który wyróżnia się wśród miliarderów. Zdolność odmowy i zatrzymania negatywnych trendów, zachowanie zimnej głowy i analiza delikatnych rynków – to cechy dobrego inwestora, które wykazuje Warren Buffett. W 2020 roku zastosował ostrożne podejście, sprzedając akcje w spółkach, które miały ograniczone perspektywy.
“Jeśli jesteś wśród 1 proc. najszczęśliwszych ludzi na świecie, jesteś winien reszcie ludzkości, by myśleć o pozostałych 99 proc.” Buffett kładzie nacisk na zachowanie kapitału i unikanie strat. Pierwszą zasadą inwestowania jest unikanie utraty pieniędzy, co podkreśla jako kluczowy element zdrowej strategii inwestycyjnej. Warren Buffett podkreśla, że kupowanie nisko i sprzedawanie wysoko wydaje się proste, ale większość ludzi postępuje dokładnie odwrotnie. Kupują po wygórowanych cenach i sprzedają, gdy inni już odnieśli zyski, a wartość ich majątku spada.
Gdy nadchodzi krach, okazuje się kto dobrze wyselekcjonował akcje, kto prawidłowo skonstruował portfel i zachował zimną krew. Czy któryś z czytelników Strefy Inwestorów trzyma akcje jakiejś polskiej spółki choćby od ponad 10 lat? Do tego skromny człowiek, który mimo miliardów na koncie, mieszka w domu w spokojnej willowej dzielnicy Omaha kupionym kilka dekad temu. Skorzystaj z jego mądrych słów dotyczących biznesu i inwestowania. Branie pożyczki lub kredytu konsumpcyjnego, aby spełniać swoje chwilowe zachcianki nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.
Buffett zauważył, że sztuczna inteligencja potrafi znacznie lepiej i szybciej analizować rentgeny oraz czytać ogromne ilości literatury. Największą wartość AI widział jednak w zastąpieniu pracy ludzi. Maszyny nie żądają podwyżek rocznych ani opieki zdrowotnej, poza niewielkim utrzymaniem. Postanowiliśmy przypomnieć 30 najważniejszych i najbardziej przydatnych, w naszej opinii, wypowiedzi Buffetta o pieniądzach, inwestowaniu, zarządzaniu, życiu.
Pierwsze inwestycje Buffetta obejmowały zakup akcji różnych firm. Kluczowym momentem w jego karierze było połączenie kilku partnerskich funduszy inwestycyjnych w spółkę Berkshire Hathaway w 1965 roku. Od tego momentu Berkshire Hathaway stała się jednym z najpotężniejszych konglomeratów na świecie, generując olbrzymie zyski Broker EXNESS świadczy usługi transakcyjne na rynku Forex z inwestycji w różnorodne branże, od ubezpieczeń po branżę spożywczą. Warren Buffett, urodzony 30 sierpnia 1930 roku, to amerykański inwestor, biznesmen i filantrop, którego historia jest niezwykle inspirująca. Buffett wykazywał zdolności inwestycyjne już w młodym wieku, sprzedając gumy do żucia i gazety sąsiadom.
Jeśli to nie zadziała, nic innego nie zadziała.”– Colloquium na Uniwersytecie Floryda, 15 października 1998 r. “Nie rezygnuj z czegoś, co jest dziś atrakcyjne, bo myślisz, że jutro znajdziesz coś lepszego.”– Wystąpienie na Uniwersytecie Columbia, 12 listopada 2009 r. Ty zarabiasz na nieaktywności.”– Colloquium na Uniwersytecie Floryda, 15 października 1998 r. “Tak jak w przypadku małżeństwa, niespodzianki pojawiają się po powiedzeniu przysłowiowego “tak”– List do akcjonariuszy, 2016 r. “Niepewność jest przyjacielem kupującego w długiej perspektywie czasowej”– Forbes, 6 sierpnia 1979 r. Chcąc wskazać w świecie inwestycji prawdziwego celebrytę, którego popularność porównywalna jest do legendarnych gwiazd rocka, niewątpliwie trzeba postawić na Warrena Buffetta.
W 2006 roku zadeklarował przekazanie większości swojego majątku na cele charytatywne, głównie za pośrednictwem fundacji charytatywnej Billa i Melindy Gates. Jego filozofia inwestycyjna, oparta na mądrości, cierpliwości i długoterminowym podejściu, czyni go wzorem dla wielu inwestorów na całym świecie. Warren Buffett jest trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie, biznesmenem i filantropem, właścicielem Berkshire Hathaway, jednej z najlepiej prosperujących firm na amerykańskiej giełdzie. Ma obszerny portfel inwestycyjny z firmami takimi jak American Express (AXP), Bank of America (BAC), Apple (AAPL) wśród wielu innych. “Nie muszę zarabiać pieniędzy w każdym sektorze. Nie wiem na przykład, jak zachowają się ziarna kakaowca. Jest wiele rzeczy, o których nie mam pojęcie i może to źle. Ale z drugiej strony, dlaczego miałbym to wiedzieć ? Nie skupiam się na tym”. W swoim pierwszym ogólnokrajowym wywiadzie telewizyjnym prawie 40 lat temu Warren Buffett podzielił się doświadczeniem i mądrością inwestycyjną.